Jastarnia - oceny wg. turystów:
średnia 4.17 na podstawie 156 opinii

Zagadki Helu

Dlaczego Hel nazywa się właśnie tak? Pochodzenie nazwy do dziś do końca nie jest wyjaśnione. Być może miasto przyjęło nazwę jaką nadali całemu półwyspowi żeglarze, którzy przepływali tędy rozwożąc swoje towary.

Nazwa Hel, która znajduje się na holenderskich mapach z XVII wieku odnosi się właśnie do całego półwyspu. W języku duńskim oznacza „obcas”. Było to typowe nazewnictwo używane przez żeglarzy, który morskie tereny, czy trasy po których pływali określali jak części ciała lub przedmioty z nim związane. Wizualnie półwysep kształtem przypominał wysoki obcas.

Innym źródłem nazwy może być określenie pochodzące z języka germańskiego. „Heel” znaczyło w nim „piekło” – nie oznaczało ono jednak takiego piekła, jakie mamy dziś na myśli, w mitologii germańskiej było to miejsce bardzo zimne. Za takim uzasadnieniem pochodzenia nazwy przemawiałby fakt, że na półwyspie było znacznie zimniej niż w innych rejonach, nawet bardziej wysuniętych na północ.

Kiedy powstał Hel – dokładnie nie wiadomo. Ze względu na położenie miasta, działanie morza, jak też zamierzchłą historię nie udało się do dziś określić daty jego powstania. W dokumentach duńskich pojawia się z datą 1198 rok – ale z pewnością powstał znacznie wcześniej. Na pieczęci z 1414 roku zachował się  łaciński napis „ziemia helska” – co według niektórych może oznaczać, że na krańcu półwyspu istniało nie miasto lecz suwerenne małe państwo o nazwie Hel.

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jastarnia.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!