Jastarnia - oceny wg. turystów:
średnia 4.17 na podstawie 156 opinii

Jaka naprawdę jest Jastarnia? Warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy

Teoria & Historia:

Jastarnia (kaszubski Jastarniô, niemiecki Heisternest) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi. W Jastarni są liczne hotele, pensjonaty, kwatery, pokoje, domki i apartamenty. Jastarnia ma dużą i urozmaiconą bazę noclegową. 
Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 3970 mieszkańców (przed zmianą granic).
1 stycznia 2017 Jastarnia zmieniła charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wyłączenie z jej granic Juraty i Kuźnicy z Syberią.

 

Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w. p.n.e. Jastarnia (Osternäs) pojawia się w źródłach po raz pierwszy w 1378 r. przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu.

W 1755 r. Urszula Przebendowska ufundowała kaplicę i szkółkę. W 1836 r. został zbudowany kościół.

Do XX w. była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez rybaków.

Obecna miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek – Boru (Jastarni Gdańskiej), który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni (Jastarni Puckiej) będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. Gwałtowny rozwój osady wiązał się z okresem międzywojennym – wtedy powstał tu port rybacki, doprowadzono też linię kolejową. 1 stycznia 1973 osiedle Jastarnia uzyskało prawa miejskie. Obecnie jest przede wszystkim miejscowością turystyczną.

 


W latach 1974–2005 Jastarnia była uznana przez rząd za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, dzięki czemu mogły być prowadzone tu zakłady lecznictwa.


Jastarnia obecnie - oczami turystów:

W Jastarni turyści mogą korzystać z sześciu letnich kąpielisk morskich. Plaże tutaj są nadzwyczaj piękne i znacznie różnią się od innych polskich plaż. Dzięki nadzwyczajnemu położeniu i wiatrom piasek w Jastarni wyróżnia się miękkością i czystością. Poza tym kąpieliska spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa :)

Plaże w Jastarni znajdziemy zarówno od strony otwartego Morza Bałyckiego jak i Zatoki Puckiej. Od strony morza plaże są szersze i aby się do nich dostać trzeba przejść przez las sosnowy. Nad morzem znajdziemy strzeżone plaże, a przy wejściu nr 55  (między Jastarnią a Juratą) jest plaża dla psów. 

W sezonie wzdłuż linii brzegowej jest pełno od szkółek windsurfingowych. Co najlepsze, nie trzeba wcale umieć pływać na desce, by korzystać z niej pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów.  Nawet najwięksi fani plażowego leniuchowania powinni choć raz spróbować!    

 

Wielbiciele historii zafascynowani rybacką tradycją miasteczka powinni wybrać się do Muzeum Rybackiego Juliusza Strucka, które prezentuje unikalną ekspozycję narzędzi i sieci do połowu ryb. Oprócz tego założyciele proponują ciekawą wystawę rzeczy wyłowionych przez rybaków z morskiej otchłani. Ciekawą propozycję stanowi też Chata Rybacka. To muzeum zbudowane w całości z fragmentów rozbitych statków również prezentujące rozmaite sprzęty rybackie wykorzystywane na przestrzeni wieków. Warto również odwiedzić Ośrodek Oporu Jastarnia, około 3 km od centrum Jastarni w stronę Kuźnicy. Ośrodek Oporu Jastarnia to cztery bunkry (Sokół, Sabała, Saragossa i Sęp).

Na początku maja w Jastarni odbywa się cykliczna impreza "Dawno temu w Jastarni". To żywa lekcja historii organizowana przez przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Jastarni, pokazująca jak żyli i pracowali dawni mieszkańcy Jastarni. To fajna atrakcja dla dorosłych, ale też może być jedną z zabaw dla dzieci - połączona z nauką. 

Historyczna ubrania rybaków.

Przygotowania pomerankki "Deneszka" do wypłynięcia z brzegu w morze.

Kobiety przebrane w stroje jakie nosiły żony rybaków dawniej. 

Dwane narzepracy rybaków

Pokaz poławiania laskornem.

Imprezowicze co roku wywożą z Jastarni niezapomniane wrażenia. Miasto uczestniczy w programie Happy Events i organizuje dla turystów szereg nocnych wydarzeń. To nie tylko dyskoteki, ale również aerobik, mecze siatkówki plażowej, żeglugi katamaranem. Wszystko to dzieje się pod osłoną nocy, co nadaje całości niepowtarzalnej atmosfery.

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc, nie tylko przez turystów, ale także przez miejscowych, to zdecydowanie Wejście 49. Ta miejscówka to nie tylko świetna dyskoteka, ale także jedyna plażowa restauracja na półwyspie. Wejście 49 ma swojego DJ-a, który zachęca gości do tańca, a ochroniarze czuwają nad bezpieczeństwem gości. Można zamówić sobie drinka i bawić się w swoim (bezpiecznym!) stylu do białego rana.

 

Kultowym wręcz miejscem w Jastarni jest niewątpliwie Kino Żeglarz. To ostatnie prawdziwe kino na Półwyspie Helskim, z tradycją sięgającą II wojny światowej. Przedstawia najlepsze filmy z całego roku – tak, by można było nadrobić zimowe zaległości. Oprócz projekcji filmowych odbywają się tu koncerty, monodramy, przeglądy i inne wydarzenia kulturalne.

Dla łaknących spokoju i wypoczynku na łonie natury dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze ścieżki przyrodniczo-rowerowej dostępnej dla rowerzystów. Na ścieżce można podziwiać piękne helskie widoki z wieży widokowej. Świeże powietrze, rower, las dębowy – oto przepis na udane popołudnie w Jastarni! 

Na odważnych czekają tu loty widokowe samolotem lub helikopterem. Podczas kilkunastominutowego lotu nad Półwyspem Helskim można podziwiać zatokę i morze z loku ptaka. Najodważniejszym proponujemy skoki spadochronowe – istnieje możliwość wynajęcia kamerzysty, który skoczy razem z nami. Taki filmik to wspaniała pamiątka na długie lata!

W Jastarni na turystów czeka dużo atrakcji turystycznych m.in. molo w Jastarni, port, Ośrodek Oporu Jastarnia, nad Zatoką Pucką wiele szkół windsurfingowych.

Jastarnia to miejsce, do którego chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Bardzo często są to te same osoby, które kilka lat wcześniej przybywały tu jako single / pary, na imprezy i wakacyjny młodzieżowy relaks:)

Noclegi nad morzem w Jastarni dostępne są przez cały rok. 


Baza noclegowa w Jastarni jest bardzo duża i urozmaicona. Na turystów co roku czekają hotele, pensjonaty, kwatery, domki letniskowe i campingi. Większość hoteli przyjmuje rezydentów cały rok i oferuje im usługi SPA, odnowę biologiczną i zabiegi lecznicze, co działa kojąco na nerwy. Miejscowe smażalnie proponują klientom świeże ryby, które smakują tu wyjątkowo wspaniale.

Noclegi w Jastarni mają różny standard, można wybierać wśród hoteli, apartamentów, domków, kwater czy też pensjonatów. Każdy znajdzie coś dla siebie.  Kwatery w Jastarni są dostępne również po sezonie. Warto wtedy wybrać się do Jastarni. 

Jastarnia nie bez powodu wygrywa w rankingach na najlepszy polski kurort nadmorski. To malownicze miasteczko każdemu ma coś do zaoferowania i swoim pięknem przyciąga tysiące turystów. Klimat, morskie pejzaże, świeże rybki prosto z kutra – to kwintesencja Morza Bałtyckiego. A jego bliskość najlepiej odczuwa się właśnie tu – na skrawku lądu, w Jastarni. 

 

Jastarnia rozwija się i zmienia. W ostatnich latach powstało tu wiele obiektów noclegowych, domków, apartamentów, pensjonatów i hoteli . Najczęściej są to naprawdę dobrze wyposażone i przystosowane do obsługi gości obiekty. Powstały tu także liczne bary, puby, restauracje, atrakcje turystyczne.

Współczesna Jastarnia to przede wszystkim duży ośrodek turystyczny z silnie zakorzenioną kulturą kaszubską. Jastarnia na mierzei helskiej to prawdziwa perła i centrum gminy.  Na turystów czekają pokoje gościnne, hotele, apartamenty i domki, ale przede wszystkim piękne, szerokie plaże oraz sporo atrakcji i zabytków kultury kaszubskiej. 

Panują tu idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Dodatkowo przez całą mierzeję helska ciągnie się ścieżka rowerowa, a miłośnicy spacerów mają wręcz nieograniczone możliwości odkrywania Jastarni i okolic. Jastarnia nad morzem to wyjątkowe miejsce. 

Polecamy przyjazd do Jastarni także poza ścisłym sezonem - maj, czerwiec, wrzesień, grudzień (Sylwester), październik (ryby, grzyby). Hotele w Jastarni zapewniają atrakcyjny pobyt nawet gdy pogoda nie dopisze.  Noclegi nad morzem w Jastarni są zróżnicowane i dostępne przez cały rok. 

Szukasz noclegu w Jastarni? Sprawdź nasze oferty.

  • hotele w Jastarni
  • kwatery / pokoje gościnne
  • domki - duży wybór
  • apartamenty
  • pensjonaty
  • Jastarnia ośrodek wypoczynkowy
  • kamery  - zobacz obraz z kamery internetowej online

 


Zima w Jastarni

Miasto Jastarnia zimą

jastarnia

Noclegi nad morzem zimą też są dostępne. 

w jastarni atrakcje - molo

Molo w zimowej szacie.

Dworzec PKP w Jastarni.

 

Wiosna w Jastarni

Wejście do portu - miasto Jastarnia

Jastarnia ośrodek sportów wodnych wiosną.

Lato w Jastarni 

jedno z ciekawych miejsc - plaża

Plaża w Jastarni

Zachód słońca nad Zatoką Pucką

Jesień w Jastarni

Okoliczne lasy obfitują w grzyby, warto przyjechać do Jastarni jesienią - noclegi nad morzem są wtedy tańsze niż w sezonie.  

 

Jesienią warto przyjechać do Jastarni po jod. Stężenie jodu nad Bałtykiem jest kilkanaście razy wyższe niż w innych rejonach Polski. 

 

Windsurfing i Kitesurfing w Jastarni

Jastarnia na mierzei helskiej to najlepsze w Polsce miejsce do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.
Na tę ocenę wpływają niespotykane nigdzie indziej warunki: płytka i ciepła woda, równy, wiejący w stronę brzegu wiatr oraz rozbudowana infrastruktura. Na miejscu znajdziecie ponad 30 szkół wind- i kitesurfing'owych. 

 

Jastarnia jest atrakcyjna przez cały rok!

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Jastarnia.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!